Par Latvijas Ceļu muzeju
Ceļš ir tik raksturīgs un pierasts civilizācijas sasniegums, ka bieži vien par to nedomājam vairāk kā par gaisu, ko elpojam.
Taču, kā ceļi ir radušies, kas un kā tos būvējis? Cik daudz līdzekļu un darba jāiegulda, lai uzbūvētu vienu kilometru ceļa? No kurienes un uz kurieni ved konkrētais ceļš? Pa cik dažādiem ceļiem braucot, var nokļūt sev vajadzīgajā vietā?
Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumi atbildes var rast Ceļu muzejā.
Ceļu muzejs ir dibināts 1976. gadā Ogrē, bet kopš 2000. gada atrodas arhitektūras piemineklī – Šlokenbekas muižas ansamblī. Šlokenbekas muiža ir celta 15. gadsimtā un atjaunota, pateicoties Latvijas ceļinieku entuziasmam, darbam un finansēm.
Ceļu kā konstrukciju nav iespējams ielikt muzeja vitrīnās, toties tajās var atrast informāciju par ceļu veidošanās vēsturi, būvniecību, pirmajiem asfaltētajiem ceļiem un pirmajām ceļazīmēm mūsu valstī. Tas viss atrodams kādreizējā muižas dzīvojamā ēkā.
Zirgu iejūgu un ratu kolekciju, kā arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem apskatāmas muižas Kalna ratnīcā.
Lejas ratnīcā starp citām ceļu būvniecībā izmantotām tehnikas vienībām atrodas muzeja lepnums – vienīgais saglabātais tvaika veltnis Latvijā – Marshall, kas ražots Lielbritānijā 1924. gadā.
Brīvdabas ekspozīcijā ir redzami dažādi ceļu segumu paraugi, ceļazīmes, akmens veltņi un pat vairāk nekā 300 gadus veci verstes stabi.
Esat laipni gaidīti Ceļu muzejā!