Saldus ceļinieks: Šogad arvien vairāk izjutām darbaspēka trūkumu

Atbild: SIA “Saldus ceļinieks” valdes loceklis Gints Karols

Kā jūs vērtējat šo būvniecības sezonu: kas šogad nozarē bijis pozitīvs, kas varbūt nē?

Nozari šogad pozitīvi pārsteidza salīdzinoši lielais objektu skaits un savlaicīgie konkursi. Arī konkursu rezultātu pārsūdzību bija salīdzinoši mazāk un to ietekme nebija tik liela kā citus gadus.

Taču vienlaicīgi jāatzīst, ka būtiskus sarežģījumus radīja netradicionālie laikapstākļi. Sniegs vēl maija mēnesī aizkavēja sezonas pilnvērtīgu uzsākšanu. Savukārt pārmērīgais nokrišņu daudzums un pārmitrinātās gruntis neļāva efektīvi strādāt kopš augusta mēneša. Turklāt vairāku mēnešu nokrišņu normas īsā laika periodā radīja virkni bojājumus būvniecības objektos, kā arī lika apstādināt vai pat pavisam pārtraukt darbus.

Būtiskus sarežģījumus radīja netradicionālie laikapstākļi

Šogad arvien vairāk izjutām darbaspēka trūkuma ietekmi nozarē. Attīstoties tautsaimniecībai, civilajai būvniecībai, kā arī, ņemot vērā mūsu nozares specifiku un sezonalitāti, arvien grūtāk ir piesaistīt jaunus darbiniekus.

Kas jūsu uzņēmumā bija šī gada lielākās veiksmes un sasniegumi?

Tradicionāli ir liels gandarījums un prieks par virkni kvalitatīvi izbūvētiem infrastruktūras projektiem. Nozīmīgs pavērsiens SC Grupas uzņēmumu turpmākajā attīstībā bija pievienošanās pasaules būvniecības un koncesiju līderim VINCI grupai un tās meitas uzņēmumam Eurovia.

Ko sagaidāt no nākamā, 2018.gada?

No nākamā gada, pirmkārt, sagaidām reālu risinājumu ceļu būves nozares finansējumam 2019. un 2020.gadiem. Domājot par turpmāko nākotni, tas nozarei ir vitāli svarīgi. Tas ir svarīgi ne tikai tāpēc, lai varētu pieņemt lēmumus par investīcijām uzņēmumu attīstībā, bet arī darba spēka piesaistei un noturēšanai. Protams, tradicionāli ceram arī uz savlaicīgiem konkursiem, atbilstošiem laika apstākļiem. Un arī uz to, ka naftas produktu cenu kāpums apstāsies.

Vai un kā, jūsuprāt, ceļu būvniecības nozares nākotni ietekmēs Rail Baltica projekts un dzelzceļa elektrifikācija?

Man šķiet, ka mēs tā īsti vēl neapjaušam ko praktiski nozīmēs šie lielie projekti. Nezinām kā un kad tie iesāksies. Bet jau tagad ir skaidrs, ka lielākais izaicinājums būs atbilstoša darba spēka nodrošināšana visos līmeņos.