38 valsts grants ceļu posmos šogad veic divkārtu virsmas apstrādi, un tie iegūst melno segumu. Fotoreportāža
2021. gadā 38 valsts autoceļu posmos ar grants segumu veic divkārtu virsmas apstrādi, kā rezultātā ceļi iegūs melno segumu. Kopumā tie būs 174,2 kilometri, no kuriem lielākā daļa – 148,27 km, tiek ieklāta papildu 55 miljonu eiro finansējuma ietvaros, kas budžetā piešķirts saistībā ar Administratīvi teritoriālo reformu (ATR), savukārt 8,2 kilometros dubulto virsmas apstrādi veic VAS Latvijas autoceļu uzturētājs (LAU) ceļu ikdienas uzturēšanas darbu ietvaros.
Divkārtu jeb dubulto virsmas apstrādi veic uz reģionālajiem un vietējiem grants seguma autoceļiem ar nelielu satiksmes intensitāti, lai novērstu putekļošanos, ūdens iekļūšanu ceļa konstrukcijā un nodrošinātu komfortablākus braukšanas apstākļus. Papildu ieguvums ir mazākas ikdienas uzturēšanas izmaksas, jo autoceļš nav jāgreiderē, un ilgāks ceļa kalpošanas laiks. Turklāt šāds ceļš ir labi izbraucams arī šķīdoņa laikā.
Viens no posmiem, kurā par ATR ietvaros piešķirtajiem līdzekļiem šovasar ar divkārtu virsmas apstrādi tiek atjaunots segums, ir autoceļa Rauna (Vidzemes šoseja)–Drusti–Jaunpiebalga (P29) posms no Raunas līdz Drustiem (0,05.–15,91. km). Darbus veic SIA Limbažu ceļi par līgumcenu 1 267 887 eiro (ar PVN), seguma atjaunošanu plānots pabeigt augusta beigās.
Fotoreportāžā par darbiem posmā no Raunas līdz Drustiem. Fotogrāfs Renārs Koris.
Kā ieklāj divkārtu virsmas apstrādi
Pirms divkārtu virsmas apstrādes tiek atjaunotas ceļa nesošās konstrukcijas un ūdens atvades sistēma, attīrot grāvjus un caurtekas, izpļaujot krūmus, noņemot nomaļu apaugumus, novēršot autoceļa seguma iesēdumus un bedres un izveidojot kvalitatīvu grants nesošo virskārtu.
Atbilstoši sagatavoto grants virskārtu apstrādā ar bitumena emulsiju. Pēc tam uz bitumenētas virsmas viendabīgi noklāj rupjāka izmēra šķembas un šķembu kārtu veltņo. Otrajā slānī virsmu vēlreiz apstrādā ar bitumena emulsiju, uzklāj smalkāka izmēra šķembas un visu vēlreiz veltņo.
Apstrādātais segums turpina formēties satiksmes ietekmē – jo lielāka satiksmes intensitāte, jo ātrāk jaunizveidotais segums noformējas.
Jāņem vērā, ka divkārtu virsmas apstrādi var veikt tikai trīs mēnešus vasaras sezonā − jūnijā, jūlijā un augustā. Dažkārt nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ darbus jau vairs neveic augusta beigās. Tas ir tāpēc, ka, lai ūdens pilnībā izdalītos no bitumena, ir jāpaiet vismaz 60 dienām. Šim procesam obligāti jānoslēdzas līdz pirmajām salnām, citādi sasalušās ūdens daļiņas, kas atrodas emulsijā, izmainīs virsmas seguma struktūru.
Pēc 5-7 gadiem autoceļiem jāklāj atjaunojoša vienkārtas virsma, kas nodrošina autoceļa segumam ūdensnecaurlaidību, pagarina tā ilgtspēju un uzlabo satiksmes drošību.
Satiksmes ierobežojumi pēc divkārtu virsmas apstrādes
Lai segums pienācīgi noformētos – katrs akmentiņš iegultos stabilākajā stāvoklī un, balstoties cits pret citu, izveidotu ciešu mozaīku, pirmajās trīs dienās (uz zemas intensitātes ceļiem līdz pat nedēļai) ir ļoti saudzīgi jāpārvietojas ar transportlīdzekļiem, tāpēc tiek noteikts maksimālā braukšanas ātruma ierobežojums 50 km/h. Posmā tiek izvietotas ceļazīmes Nr. 116 “Uzbērta grants vai šķembas”. Pirms ierobežojumu atcelšanas ne vēlāk kā pēc septiņām dienām no ceļa seguma tiek noslaucītas liekās šķembas.
Autovadītāju ievērībai! Divkārtu virsmas apstrāde, neveicot apjomīgu ceļa pamatu pārbūvi, nepalielina ceļa nestspēju. Autoceļa seguma noturība ir atkarīga no satiksmes noslogojuma. Ja pa grants ceļu, kuram veikta virsmas apstrāde, brauks pārkrauts smagais kravas transports, ceļš var ātri sabrukt. Uz dubultās virsmas apstrādes autoceļiem nedrīkst driftēt un veikt pārgalvīgus manevrus, kas var bojāt seguma virsmu.
Ceļa lietotājiem – apkārtnes iedzīvotājiem, uzņēmējiem, kā arī visiem, kas ikdienā pārvietojas pa ceļiem ar divkārtu virsmas segumu, jārūpējas par to, lai ceļi netiktu bojāti.