Funkcijas
Valsts akciju sabiedrība „Latvijas Valsts ceļi” pārvalda valsts autoceļu tīklu, administrē tam piešķirto finansējumu, plāno un vada valsts autoceļu tīkla uzturēšanu un attīstību, organizē valsts pasūtījumu valsts autoceļu tīklā veicamajiem darbiem un pakalpojumiem, pasūta un vada valsts autoceļu tīkla standartu un tehnisko noteikumu projektu izstrādi, uztur un pilnveido valsts un pašvaldību autoceļu sarakstu, kā arī pārrauga pašvaldību autoceļu tīklu. “Bureau Veritas Latvia” izdotais kvalitātes pārvaldības sistēmas sertifikāts LVS EN ISO 9001:2015 apliecina, ka LVC darbība ir sakārtota un atbilst starptautiskam standartam.
VAS “Latvijas Valsts ceļi”(LVC) tika izveidoti 2004. gada 26. oktobrī, reorganizējot bezpeļņas organizāciju valsts akciju sabiedrību „Latvijas Autoceļu direkcija”. Tas darīts saskaņā ar 2004. gada 5. oktobra Ministru kabineta rīkojumu Nr. 726 „Par bezpeļņas organizācijas valsts akciju sabiedrības „Latvijas Autoceļu direkcija” reorganizāciju un valsts akciju sabiedrības „Latvijas Valsts ceļi” un valsts akciju sabiedrības „Ceļu inženieri” izveidošanu”, un ir tās saistību, funkciju un finanšu līdzekļu pārņēmēja. Sabiedrības valsts kapitāla daļu turētāja ir LR Satiksmes ministrija.
LVC pamatuzdevumi:
- Veikt valsts autoceļu tīkla uzskaiti, reģistrāciju, pārvaldīšanu un aizsardzību;
- Uzturēt un pilnveidot valsts un pašvaldību autoceļu sarakstu;
- Izstrādāt valsts autoceļu tīkla saglabāšanas un attīstības stratēģiju;
- Administrēt valsts autoceļu tīkla finansējumu;
- Organizēt iepirkumu valsts vajadzībām izpildi autoceļu nozarē;
- Organizēt un kontrolēt autoceļu tīkla projektēšanu, būvniecību, atjaunošanu, remontu un uzturēšanu;
- Sagatavot nozares tiesību aktus un kontrolēt to izpildi;
- Koordinēt satiksmes drošības organizāciju uz autoceļiem;
- Pasūtīt un vadīt valsts autoceļu tīkla standartu un tehnisko noteikumu projektu izstrādi;
- Pārraudzīt pašvaldību autoceļu uzturēšanu.
LVC papilduzdevumi:
- Konsultatīvā darbība un pakalpojumu sniegšana autoceļu nozarē;
- Kursu, semināru un konferenču organizēšana;
- Dažāda veida uzņēmējdarbība, lai labāk īstenotu statūtos noteiktos mērķus un uzdevumus.
LVC kvalitātes politika:
Mūsu darbības pamatā ir klientu vēlmju izzināšana un apmierināšana, pakalpojumu efektivitātes novērtēšana un pilnveidošana.
LVC autoceļu tīkla pārvaldīšanā un attīstīšanā noteicošais ir kvalitāte, kas sasniedzama, visiem darbiniekiem nepārtraukti paaugstinot kompetenci, uzlabojot kvalitātes vadības sistēmu un dodot savu ieguldījumu izvirzīto mērķu sasniegšanā.
LVC vīzija:
Profesionāls, atbildīgs, uz nepārtrauktu kvalitātes līmeņa uzlabošanu vērsts uzņēmums, kas nodrošina ērtu un drošu satiksmi uz valsts autoceļiem.
LVC misija:
Pārvaldīt valsts autoceļus, lai nodrošinātu sabiedrības ilgtspējīgas mobilitātes vajadzības.
LVC vērtības:
- uz klientu orientēts, pieredzējis, profesionāls, kompetents un dinamisks personāls;
- efektīva mūsdienīgu tehnoloģiju izmantošana;
- pieejamība visā valstī.
LVC klienti:
- autoceļu lietotāji;
- Satiksmes ministrija;
- pašvaldības;
- citi autoceļu īpašnieki;
- sabiedrība kopumā.
LVC stratēģiskais mērķis:
Realizējot Kapitālsabiedrības darbības – valsts autoceļu tīkla pārvaldīšanu, valsts autoceļu tīkla finansējuma administrēšanu un ar to saistīto darbu programmu vadību un izpildes kontroli, iepirkuma organizēšanu valsts vajadzībām, valsts autoceļu būvniecības programmu vadību un būvniecības uzraudzību, ceļu satiksmes organizācijas uzraudzību, kā arī pašvaldību, komersantu un māju ceļu būvniecības, rekonstrukcijas, ikdienas uzturēšanas un periodiskās uzturēšanas pārraudzību, „Latvijas valsts ceļi” kļūst par kompetentāko un efektīvāko autoceļu pārvaldības pakalpojuma sniedzēju.
Kapitālsabiedrībai īstenojot stratēģiju, tiks nodrošināta iespēja sasniegt Transporta attīstības pamatnostādnēs 2014.-2020. gadam un NAP noteiktos politikas mērķus: uzlaboti 35% reģionālo autoceļu, samazināts sliktā un ļoti sliktā stāvoklī esošo valsts galveno autoceļu kopgarums par 50% un sliktā un ļoti sliktā stāvoklī esošo valsts reģionālo autoceļu kopgarums par 50%, kā arī panākts, ka 82% reģionālo valsts autoceļu ir ar melno segumu ar nosacījumu, ja nozarei tiks piešķirts adekvāts finansējums.
LVC mērķi:
Lai sasniegtu stratēģisko mērķi 2020. gadam, tiek izvirzīti vairāki visai Kapitālsabiedrībai kopēji mērķi, kas sasniedzami, īpašu uzmanību pievēršot gan organizācijas iekšējo procesu optimizācijai un kapacitātes palielināšanai, gan uzlabojot sadarbību ar dažādiem partneriem un akcentējot cilvēkresursu kapacitātes palielināšanu:
- satiksmei droša, kvalitatīva un ilgtspējīga valsts autoceļa tīkla pārvaldības nodrošināšana, sekmējot racionālu tā izmantošanu, ilgtspējīgu transporta infrastruktūras teritorijas attīstību, saglabāšanu, uzskaiti un aizsardzību noteiktajam mērķim;
- atjaunotas un modernizētas datu bāzes, operatīvi un efektīvi apzinātas un izmantotas informācijas tehnoloģiju iespējas;
- ceļu pārvaldīšanā ieviests ceļu attīstības un vadīšanas modelis HDM;
- LVC sastāvā izveidots kompetences centrs, kas pārbauda veikto būvdarbu kvalitāti un būvniecības kvalitāti kopumā pirms objekta nodošanas ekspluatācijā.